Aasta niiskeim hooaeg on peagi käes: näpunäited koduse õhuniiskuse taseme ohjamiseks

Näpunäited õhuniiskuse ja mõnede sellega kaasnevate nähtuste ohjamiseks niiske ilma korral.

Ohjake õhuniiskust kodus niiske hooaja saabudes.

Sageli öeldakse, et talveõhk on „kuiv“ või „krõbe“, samas kui suvist õhku iseloomustatakse pigem sõnadega „raske“ ja „kleepuv“. Need seosed tulenevad õhu erinevast niiskussisaldusest. Sellest hoolimata on just talv see aastaaeg, mil liigniiskusega seotud ebameeldivad tagajärjed kõige sagedamini avalduvad. Sobiv õhuniiskuse tase muudab teie koduse keskkonna märkimisväärselt mõnusamaks ja tervislikumaks, pidades silmas nii teie enda kui ka teie pereliikmete heaolu. Järgnevalt kolm näpunäidet, kuidas niiskustaset kodus parimal moel ohjata.

 

1. Parandage õhuringlust

Talvise liigniiskusega seotud probleemid valmistavad peavalu eelkõige jahedama kliimaga paikades, kus majad on soojakao vähendamiseks tugevalt soojustatud. Abi võib olla ka ventilatsiooni täiustamisest õhku soojendava ventilaatori või õhuringlust suurendava kliimaseadmega. Õhutage kogu majapidamist hommikuti ja õhtuti 5–10 minutit, et asendada niiske õhk väljast tuleva jaheda ja kuiva õhuga.

 

2. Pöörake tähelepanu toodete hoiustamisele

Suur õhuniiskus, mis ületab optimaalseks peetavat suhtelise õhuniiskuse taset 50–60%, soodustab terviseriskide ja haiguste teket – peamiselt seoses majapidamises vohama hakkava hallitusega. Hallituse ennetamiseks mõelge matkavarustuse, vihmavarju või -mantli hoiustamine korralikult läbi. Sobivate tingimuste korral piisab hallituse tekkimiseks kahest päevast. Võimaluse korral vältige asjade toas kuivatamist, et ennetada halbade lõhnade teket ja suurt õhuniiskust, eriti väikestes ruumides.

 

3. Tehke väikseid muudatusi oma igapäevastes harjumustes

Õhuniiskuse ohjamisel on kasu sellest, kui oma igapäevastes harjumustes väikeseid korrektuure teha. Näiteks aitab köögis liigniiskuse teket vähendada see, kui kasutate toiduvalmistamise ajal potikaasi ning lülitate sisse õhupuhasti. Vannitoas on kasu aga sellest, kui võtta pisut kiiremaid ja leigema veega dušše. Lisaks tasub meeles pidada, et triikimise ajal pole mõistlik aurutamisseadistust põhja keerata ja ka pesu võiks võimaluse korral kuivatada pigem õues kui toas – need kodused toimingud kipuvad tekitama palju niiskust ja ilma korraliku õhuvahetuseta koguneb see kõik tuppa.

Märja pesu tuppa kuivama riputamine vabastab palju veeauru ja võib toas tekitada ebameeldivaid lõhnu.

4. Paigaldage niiskuseimaja

Talvel tuppa koguneva niiskuse ohjamiseks tasub tuppa tuua niiskuseimaja. See väike seadeldis aitab vähendada liigset õhuniiskust siseruumides ja saavutada õige õhuniiskuse tase niisketes ruumides nagu vannituba või kelder.

Keldrite õhutamine on tavapärasest tülikam ja seetõttu koguneb sinna sageli liialt niiskust. Niiskuse ohjamisel on abiks niiskuseimaja.

Talve saabudes pidage meeles neid kasulikke näpunäiteid liigse õhuniiskuse ohjamiseks.