Skip to Content
Hallituse ohtlik mõju ja kuidas sellest vabaneda.

Hallitus – niiskuse varjupool

Kogu vajalik teave hallituse ja selle mõjude kohta.

Hallitus on teatud tüüpi seen, mis ei kuulu ei taimede ega loomade hulka ja levib õhus heljuvate eoste kaudu. Hallituseosed vajavad kasvuks vett ja seetõttu leidub hallitust sageli niisketes kohtades. Niisiis on toas valitsev suur õhuniiskus määrav tegur musta hallituse ja kopituse vohamisel.

Majapidamises leiduvad rõsked ja niisked kohad loovad ideaalse keskkonna hallituse levimiseks.

Mis põhjustab hallitust?
Hallitus- ja muude seente kasvamine võib olla tingitud suurest õhuniiskusest. Kui õhuniiskus toas on liiga suur, kasvab tõenäosus kondensatsioonivee tekkimiseks, mis tähendab seisva vee kogunemist. See vesi ei saa kuhugi ära voolata ega kuivada, nii et see imendub erinevatesse pindadesse teie majapidamises ja kujuneb ebameeldivuseks, mis päädib hallitusega vannitoas või keldris. Üldjuhul tunnevad hallitus- ja muud seened end kõige paremini, kui suhteline õhuniiskus ruumis on üle 70%.

Hallitust on kerge tuvastada, sest seda on silmaga näha ja/või lõhnast tunda duširuumi vuugivahedes, niiskete seinte peal ja välispindadel. Sõltuvalt hallituse hulgast ilmneb see kas mustade, roheliste või siniste plekkidena. Mõnikord on hallitust tunda üksnes lõhnana, jäädes silma eest varjatuks. See raskendab hallituse eemaldamist, aga kõige olulisem on ebameeldivat hallituslõhna mitte tähelepanuta jätta – ka väike hulk hallitust osutab sellele, et majapidamises on selle levimiseks piisavalt niiskust.  

Hallituse võimalikud mõjud 

Hallitus võib kahjustada teie vara. See võib tekkida mis tahes niiskesse kohta näiteks vannitoa hallitusena või hoopis lakke või seintele tekkiva hallitusena. Hallitus võib rikkuda nii seinavärvi kui ka mööbliesemeid. Peale selle avaldab see mõju ka teie enda heaolule. Hallitusega kokkupuutumine võib põhjustada sageli esinevaid allergilisi reaktsioone, näiteks sügelustunnet, aevastamist, köha või ninakinnisust.

Kuidas hallitusest lahti saada?

Kui soovite teada saada, kuidas puhastada pindasid hallitusest või seda eemaldada, siis tegelikult on asi üsna lihtne: puhastage hallitav pind ära. Kuidas aga tagada, et hallitus tagasi ei tuleks? Hallituse tagasitulemise vältimiseks tuleb õhuniiskuse tase majapidamises normis hoida ja proovida hoiduda niisketest pindadest tubades. Parim viis hallituse ja kopituse vältimiseks on hoida õhuniiskuse tase toas alla 60%. Niiskuseimajast [Link: 3. Niiskuseimajad] on siin suureks abiks, sest need aitavad õhust liigset veeauru välja filtreerida, mis on vajalik, et hallitus pärast eemaldamist tagasi ei tuleks.

Sind võib veel huvitada