Viis märki, et teie maja siseruumides on probleem liigse õhuniiskusega

Kohad, kus liigne õhuniiskus toas kõige sagedamini mõju avaldab.

Kas õhuniiskuse tase toas on liiga kõrge?

Kas olete kunagi mõelnud, kust see imelik kopituslõhn vannituppa saab või mis põhjustab musti plekke köögiseinal? Tõenäoliselt on selle põhjuseks liiga niiske õhk siseruumides. Lugege lähemalt, mis on kõige sagedasemad märgid, et teie kodune õhuniiskuse tase on liiga kõrge, ja kus see tavaliselt avaldub.

 

1. Kondensatsioonivesi akendel

Hallitusseened hakkavad kasvama, kui õhuniiskuse tase toas on liiga kõrge. Kõige sagedamini juhtub seda niisketes kohtades. Seetõttu kohtab hallitust sageli akende ümbruses. Kui külm õhk puutub kokku aknapinnaga, kondenseerub õhus olev niiskus kondensatsiooniveena klaasile. See vesi võib koguneda aknaraami sisse ja luua soodsa pinnase hallitusseentele, mis hakkavad kasvama aknaraami ja seina kokkupuutekohas.

 

2. Kahjustused seintel ja laes

Pudenev või kooruv värv ja lainetav tapeet või värv viitavad võimalikele õhuniiskuse probleemidele, mille põhjustaja on liigne niiskus seintel või laes. Lähemal uurimisel võib ehk isegi hallitust leida. Laes olevast hallitusest annavad enamasti märku värvimuutused värvikihis. Seintel oleva hallituse puhul on asi keerulisem, sest see võib levida ka tapeedi all ja isegi soojustusmaterjali sees.

 

Kooruv värv ja kobrutav tapeet osutavad sellele, et teie maja siseruumides on probleem liigse õhuniiskusega.

3. Hallitav ja kopitav mööbel

Mööblit ei tohiks hoida liialt seinte lähedal, sest nii ei pääse õhk nende ümber liikuma ja tagajärjeks on kondensatsioonivee tekkimine. Kui mööbliesemed on lükatud otse vastu seina, võivad seintes olevad hallitusseened levida diivanite sisse ja tekitada ebameeldivat kopituslõhna. Ka puitesemed tõmbavad hallitust ligi, sest puit imab endasse liigsest õhuniiskusest tingitud niiskuse.

 

4. Hallitus vannitoas ja köögis

Kui väikestes ruumides nagu vannituba või köök ei ole tagatud piisav õhuvahetus, hakkab seal õhuniiskus tõenäoliselt suurenema. Tekkiv liigne niiskus võib põhjustada hallitust duširuumis või köögis olevatel toiduainetel.

Kui mõni eespool kirjeldatud nähtustest kimbutab ka teid, tasub kindlasti muretseda koju niiskuseimaja, mis aitab vähendada õhu niiskussisaldust sobiva määrani.

Vannituba kipub olema kõige niiskem tuba kogu majapidamises. Niiskuseimaja aitab ohjata sealset niiskustaset.

5. Hallitus kütte-, ventilatsiooni- ja kliimasüsteemides

Ventilatsioonisüsteemid on hallitusseente meelispaigaks. Hallitusseente kolooniad kasvavad kõige suurema tõenäosusega sissetõmbeavade ümbruses või õhufiltrite peal ja võivad levida üle kogu süsteemi, jõudes igasse tuppa.

Kas need märgid tulevad teilegi tuttavad ette? Kas pelgate, et õhuniiskus on ka teie kodus liiga suur? Nende murede ennetamisel või leevendamisel on abiks niiskuseimaja, mis vähendab liigset õhuniiskust siseruumides.